همکاری با FATF موجب افزایش همکاری بانک‌های خارجی نمی‌شود

در موضوع روابط ایران و بانکهای خارجی آنچه که مهم است مسئله تحریم های ثانویه بانکی آمریکاست. این تحریم‌ها از سال ۲۰۱۰ علیه ایران تشدید شده و تا الان نیز ادامه پیدا کرده است و برجام نیز در آنها تغییر اساسی ایجاد نکرده است.

خبرگزاری فارس: همکاری با FATF موجب افزایش همکاری بانک‌های خارجی نمی‌شود/ مشکل اصلی تحریم‌های ثانویه بانکی آمریکاست نه FATF

در هفته جاری بررسی سه لایحه ارسالی از سمت دولت درباره موضوع پولشویی و موضوع تامین مالی تروریسم در دستور صحن علنی مجلس است. این سه لایحه که با قید فوریت به مجلس تقدیم شده و به صحن علنی آمده است شامل لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم مصوب 1394، لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی مصوب 1386 و لایحه پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم است. این لوایح به همراه لایحه پیوستن به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته (پالرمو) لوایح چهارگانه‌ای است که در راستای اجرای برنامه اقدام که میان ایران و گروه ویژه اقدام مالی امضا شده، به مجلس ارسال شده است.

همانطور که در نشسته ماه فوریه گروه ویژه اقدام مالی و در بیانیه پایانی آن نشست اعلام شد این موارد از مطالبات مهم باقی مانده از برنامه اقدام است که باید ایران آنها را انجام دهد.  از همان زمان نیز مشخص بود که قرار است توپ بازی ایران و گروه ویژه اقدام مالی در زمینه مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد. گروهی نیز در ایران با بیان اینکه همکاری با FATF لازمه توسعه روابط بانکی ایران و بانکهای خارجی است به مجلس فشار می‌آورند که هرچه سریع‌تر این لوایح را مورد بررسی و تایید قرار دهد.

جریان حامی این لوایح نگران نشست بعدی گروه ویژه اقدام مالی هستند. قرار است FATF در ماه ژوئن به بررسی وضعیت ایران بپردازد. فوریت و قرار دادن فوریت برای این لوایح برخاسته از همان دیدگاهی است که بیان شد. این درحالی‌ست که به نظر می‌رسد گروهی خواسته یا ناخواسته در دام طرحی که آمریکا برای ایران طراحی کرده است افتاده‌اند. چراکه همکاری با FATF موجب افزایش همکاری بانک‌های خارجی نخواهد شد. تجربه یکی دو سال گذشته در همکاری با این نهاد بین‌المللی نیز این موضوع را اثبات می‌کند. در موضوع روابط ایران و بانکهای خارجی آنچه که مهم است مسئله تحریم های ثانویه بانکی آمریکاست. این تحریم‌ها از سال 2010 علیه ایران  تشدید شده و تا الان نیز ادامه پیدا کرده است و برجام نیز در آنها تغییر اساسی ایجاد نکرده است.

اگر قرار بود همکاری با FATF موجب بهبود روابط بانکی ایران شود باید شواهدی در این دو سال مشاهده می‌شد. در دو سال گذشته وضعیت ایران نسبت به قبل از آن بهتر شده است و ایران از لیست سیاه FATF خارج شده و به حالت تعلیق درآمده است. اما شاهد آن هستیم که این تعلیق اثری بر بهبود روابط بانکی نداشته است و بلکه روابط بانکی روز به روز سخت‌تر شده است. برای نمونه بانک اوبر اتریش پس از برجام وارد همکاری با ایران شد اما در دو ماه گذشته با بیان اینکه سخت‌گیری‌های تحریمی آمریکا مانع همکاری با ایران است، از ایران خارج شد. مسئولان اوبر بانک گفته‌اند: « به خاطر تشدید تحریم‌های آمریکا، از ادامه همکاری با ایران چشم پوشی کرده ایم».

همانطور که مسئولان بانک اوبر اتریش گفته‌اند مساله اصلی تحریم‌های ثانویه آمریکاست که میزان ریسک همکاری با ایران را مشخص می‌کند. آمریکا با افزایش فشار تحریمی و تصویب قانون‌های سخت‌گیرانه همچون کاتسا، ریسک همکاری با ایران را افزایش می‌دهد. بانک‌های خارجی از جریمه‌های مالی آمریکا بسیار می‌ترسند. جریمه‌هایی که عدد آنها به بیش از 18 میلیارد دلار رسیده است.

مساله دیگر اثر مخربی است که همکاری با گروه ویژه اقدام مالی دارد. اجرای استانداردهای این گروه و عضویت در کنوانسیون‌های توصیه شده از سوی این گروه منجر به افزایش شکاف میان بازیگران اقتصادی داخلی خواهد شد. این شکاف میان تحریمی‌ها و غیرتحریمی‌ها بوده و عملا پدیده خود تحریمی را در کشور تشدید می‌کند.

نمایندگان مجلس اگر بخواهند به طور واقعی برای مشکل روابط خارجی بانکی چاره‌ای کنند باید به طور جدی پیگیر پیمان‌های پولی دوجانبه باشند. پیاده‌سازی استانداردهای بین‌المللی به منافع ملی کشور کمکی نمی‌کند.

خواندن ادامه مطالب

حجتی هنوز نامه‌ای برای انصراف از شهرداری تهران نداده است

رئیس شورای شهر تهران گفت: هر یک از گزینه‌های نامزدی شهرداری تهران در صورت انصراف باید رسماً به هیأت رئیسه شورای شهر نامه بزنند.

خبرگزاری فارس: حجتی هنوز نامه‌ای برای انصراف از شهرداری تهران نداده است

در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه محمود حجتی وزیر فعلی جهاد کشاورزی از نامزدی شهرداری تهران انصراف داده است، گفت: در این خصوص اطلاعی ندارم و تاکنون نیز نامه‌ای مبنی بر انصراف به هیأت رئیسه شورای شهر تهران نرسیده است.

وی‌ ادامه داد: هر یک از اعضایی که قصد انصراف از نامزدی شهرداری تهران را دارند باید رسماً به شورای شهر تهران نامه انصراف خود را بنویسند. اینکه در فضای مجازی مطالبی مطرح می‌شود، برای ما قابل استناد و تأیید نیست.

به گزارش فارس، در فضای مجازی انصراف محمود حجتی از نامزدی شهرداری تهران مطرح شده است.

خواندن ادامه مطالب

وزارت بهداشت از تلگرام دل نمی‌کند

یک ماه پیش بود که معاون اول رئیس جمهور از تلگرام خارج شد.

در کانال تلگرامی اسحاق جهانگیری آمده است:

چارچوب قوانین و مقررات کشور، از امروز در کانال تلگرامی معاون اول رئیس جمهور مطلبی منتشر نخواهد شد و از این پس انتشار اخبار برنامه‌های ایشان از طریق پیام رسان‌های داخلی صورت می گیرد که آدرس این صفحات به زودی اعلام خواهد شد.

به دنبال آن نیز در تاریخ 8 اردیبهشت، مرکز رسانه‌‌های دیجیتال وزارت ارشاد، استفاده از تلگرام در دستگاه های دولتی امروز ممنوع می‌شود و از امروز باید رسانه اجتماعی تلگرام را ترک کنند.

 بر اساس اعلام مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دستگاه‌‌های دولتی از امروز با منع فعالیت در تلگرام مواجه هستند.

متن اطلاعیه به این شرح است:

«به‌ اطلاع می‌‌رساند طبق ابلاغیه صادرشده از سوی معاون اول محترم رییس‌ جمهور، امروز آخرین مهلت استفاده از پیام‌‌رسان تلگرام است و از امروز استفاده دستگاه‌‌های دولتی از تلگرام، تخلف محسوب می‌ شود.»

پس از این ابلاغ تمامی دستگاه‌های دولتی منع استفاده از تلگرام را به زیر مجموعه‌های خود ابلاغ و کانال مربوط را منحل کردند.

این در حالی است که وزارت بهداشت از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، همچنان در این پیام‌رسان فعال است، تا هفته گذشته تمامی اخبار در کانال وبدا منتشر می‌شد و از چند روز گذشته نیز اخبار منتخب این وزارت خانه در این پیام‌رسان به روزرسانی و منتشر می‌شود.

از طرفی کانال‌های زیر مجموعه این وزارت خانه مانند سازمان غذا و دارو و معاونت‌های این وزارت خانه همچنان برخلاف ابلاغیه دولت عمل می‌کنند.

حال باید دید در حالی که تمامی رسانه‌های رسمی کشور اعم از دولتی و غیر دولتی و همچنین ادارات و وزارت‌خانه‌ها از این پیام رسان خارج شده‌اند؛ چرا وزارت بهداشت بر ادامه فعالیت خود در تلگرام اصرار دارد و با توجه به ابلاغ دولت و تخلف بودن این عمل، آیا با متخلفان در وزارت بهداشت برخورد قانونی خواهد شد یا قانون فقط مخصوص مردم و عوام است و دولتی‌ها از اجرای آن مستثنی هستند.

خواندن ادامه مطالب

اصلاح‌طلبان می‌گویند «ظریف» مثل مصدق زمینگیر شد

مجلس در آزمون FATF و «برجام روحانی» با قربانی‌های بیشتر زنده نمی‌شود از جمله مطالبی است که در خاصه‌خوانی امروز فارس به آنها پرداخته‌ایم.

خبرگزاری فارس: اصلاح‌طلبان می‌گویند «ظریف» مثل مصدق زمینگیر شد/ تضمینی که برای خریداران این روزهای سکه نیست

اعتماد: این روزنامه اصلاح‌طلب در سرمقاله خود به قلم ثمینا رستگاری، درباره این روزهای رئیس‌جمهور روحانی قلم زده است.

در سرمقاله اعتماد می‌خوانیم: خارج شدن سریع السیر جهانگیری از تلگرام مثل یک پیت بنزین آتش دل طرفدارانش را شعله ور کرد. به نظر طرفداران دولت تلگرام مثل یک نردبان بود که دولت از آن بالا رفت، انتخابات را برد و بعد در بالای پشت بام ایستاد و اوراق شدنش را نظاره کرد.

در ادامه این یادداشت آمده است: وضعیت او(روحانی) الان مثل آن کسی است که مالش را ربوده‌اند اما همه اطرافیان به جای رباینده، او را سرزنش می کنند که چرا مالت را سفت نگرفتی یا چرا در را باز گذاشتی؟ ترامپ در امریکا نشسته و هم در حال رتق و فتق پرونده همخوابگی‌اش با یک پورن استار است و هم در فکر از بین بردن برجام.

رستگاری همچنین می‌نویسد: ظریف هم که روزگاری مصدق معاصر نامیده می شد الان در صفت زمینگیر شدن بیشتر شبیه مصدق است.

سرمقاله اعتماد در بخش دیگری از سطور یادداشت خود، آورده است:‌ اگر ٣ ساعت در صف رای ایستادن آنقدر بر ما گران آمده که هر روز به یادش می افتیم و آن را به رخ روحانی، می کشیم لازم است تا قبل از روحانی خودمان آن را باور کنیم. سیاست سوپرمارکت نیست که هر چه دل مان خواست از قفسه ها برداریم: سیاست حل کردن همین مسائل و مواجهه با همین مشکلات است. مطالبات ما را کسی کادوپیچ شده به در خانه های مان پست نمی کند. ناامید شدن و پشت کردن به دولت اگر شما را به هدف تان نزدیک تر می کند در انتخابش تعلل نکنید.[7]

این اظهارات حمایت‌گرایانه اما در حالیست که دلیل این رخدادها چیز دیگریست و در لسان سایر اصلاح‌طلبان هم آمده است. و آن اینکه آقای روحانی نمی‌بایست وعده‌هایی در فراتر از اختیارات خود می‌داد و از طرفی خوشبینی مفرط به آمریکا و اصرار بر توافق با غرب نیز کار بخردانه‌ای نبود که متأسفانه منجر به روزهای امروز شد.

خواندن ادامه مطالب

مردم مى‌توانند از طریق احزاب عملکردها را نقادى کنند

رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه می‌گوید: ما مهم‌ترین صدمات را از تضعیف مشارکت مسؤولانه و متعهدانه مردم، بها ندادن به نظارت عمومى و کاهش سرمایه اعتماد عمومى مى‌خوریم.
خبرگزاری فارس: مردم مى‌توانند از طریق احزاب عملکردها را نقادى کنند/ مهم‌ترین صدمات را از کاهش سرمایه اعتماد عمومى مى‌خوریم

سید مصطفی میرسلیم رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌و‌گویی مشروح با فارس به موضوع مهندسی فرهنگی پرداخت که در ادامه می‌آید:

فارس: به مناسبت روز مهندسى شما اشاره کرده بودید به جایگاه مهندسى از نظر شناخت ظرفیت و قدر و اندازه ، و تشخیص حدود مقادیر و اندازه ها و معیارها، و همچنین مراعات نسبتها و تناسبها که جنبه زیبایى شناختى و تمدنى و هنرى دارد، و بالاخره توجه به دقت‌ها از نظر عملکرد و دوام؛ بویژه تأکید کردید بر دانش زمان سنجى و اهتمام نسبت به قدرشناسى زمان، با این تعبیر از مهندسى آیا کاربرد آن را غیر از امور فنى، براى فرهنگ و سیاست و جامعه بجا مى دانید؟

میرسلیم: تعریف ویژگیهاى مهندسى که شما برخى از مهمترین عناوین آن را یادآورى کردید، به ما اجازه مى‌دهد در باره کاربردهاى غیر فنى آن نیز، از نظر فرهنگى و اجتماعى و سیاسى…. بحق امیدوار باشیم. موضوع مهندسى فرهنگى را مفصلاً شوراى عالى انقلاب فرهنگى بررسى کرده و خوشبختانه نتایج بررسى ها را نیز منتشر کرده است. از نظر سیاسى و اجتماعى هم مى توان از همان الگو استفاده کرد.

فارس:‌ در فعالیت مهندسى چه نکاتى وجود دارد که قابلیت تعمیم کاربرد مفید و مؤثر آن را بوجود مى آورد؟

میرسلیم: این ویژگیها متعددند ولى در یک دسته‌بندى مى‌توان آنها را به هفت مورد طراحى خلاصه کرد: ١- طراحى راهبرد، ٢- طراحى سیاست، ٣- طراحى برنامه، ٤- طراحى راه کار،٥- طراحى شیوه هاى اجرا، ٦- طراحى نظارت بر اجرا، ٧- بازنگرى بر طراحى با توجه به بازخوردها.

فارس: آیا مى توان این هفت بند را براى امور سیاسى اجتماعى بکار بست؟

میرسلیم: به نظر مى‌رسد که چنان کاربستى نه تنها مفید حتى لازم باشد؛ در مسائل سیاسى اجتماعى، مدیریت و خود مدیران بسیار مهمند ولى مهمتر از آنها نظام سیاسى اجتماعى و قوام آن است. مرحوم امام ، به عنوان بنیان گذار و معمار نظام جمهورى اسلامى، در دوران ده ساله پس از پیروزى انقلاب، قدم به قدم، تکلیف بسیارى از موارد را روشن کرد: طراحى راهبردى نظام بر حاکمیت انسان بر سرنوشت خویش به عنوان حقى الهى بنا نهاده شده است، حقى که نمى توان از انسان سلب کرد و نباید در خدمت منافع فرد یا گروه خاص قرارگیرد(اصل ٥٦). هر آنچه بخواهد این حضور مسئولانه مردم را زیر سؤال ببرد یا تضعیف کند و علامتى از استبداد یا خودکامگى داشته باشد مردود است و برعکس هر چه موجب تقویت حضور مردم و احساس مسئولیت آنها در سرنوشت اجتماعیشان شود و به مشارکت معنادار آنها بینجامد مطلوب است. این است مفهوم مردم سالارى و جمهورى.

خواندن ادامه مطالب

عده‌ای می‌گویند روحانی مخفیانه با فیلترینگ تلگرام موافقت کرده

عضو فراکسیون امید مجلس با انتقاد از تناقض در اعلام موضع رئیس‌جمهور درباره فیلترینگ تلگرام گفت: روحانی باید به مجلس بیاید و به صورت روشن توضیح دهد با فیلترینگ تلگرام موافق است یا مخالف.

خبرگزاری فارس: عده‌ای می‌گویند روحانی مخفیانه با فیلترینگ تلگرام موافقت کرده/ رئیس‌جمهور برای روشن‌ شدن مخالفت یا موافقتش با فیلترینگ تلگرام به مجلس پاسخ دهد

مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه (16 اردیبهشت ماه 97) در صحن علنی پارلمان طی تذکر شفاهی اظهارداشت: باید بررسی شود و حتماً از آقای رئیس جمهور دعوت شود تا طی جلسه علنی یا غیر علنی برای فیترینگ تلگرام جواب دهند.

وی افزود: مردم از ما سئوال می‌کنند اگر رئیس جمهور مخالف فیلترینگ تلگرام است پس چرا برخی می‌گویند او مخفیانه موافقت کرده است اگر هم موافق است پس چرا می‌گوید با آن مخالف هستم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور باید طی جلسه غیرعلنی و یا علنی نزد افکار عمومی توضیح دهد تا روشن شود که رئیس جمهور با فیلترینگ تلگرام موافق است یا مخالف.

خواندن ادامه مطالب

راجع به سلاح دفاعی با کسی مذاکره نمی‌کنیم

رئیس‌جمهور گفت: با صراحت به دنیا می‌گوییم راجع به سلاح دفاعی با کسی مذاکره نخواهیم کرد؛ به کسی ربطی ندارد برای دفاع از خود چه تصمیمی گرفته‌ایم.
خبرگزاری فارس: راجع به سلاح دفاعی با کسی مذاکره نمی‌کنیم/ آمریکایی‌ها در همه مراحل برجام کارشکنی کردند

حسن روحانی رئیس جمهور، امروز(یکشنبه 16 اردیبهشت) در جمع مردم سبزوار اظهار داشت: خدا را سپاسگزارم که در ماه پربرکت شعبان و ایام نورانی ولادت ائمه به‌ویژه مولایمان حضرت ولی عصر ارواحنا له‌الفدا در شهر عاشقان ولایت و دلدادگان به مولا علی بن موسی‌الرضا؛ شهر و دیار سربداران؛ سبزوار غیور و سربلند ایران هستیم.

وی ادامه داد: درود و سلام من به مردم عزیز شهرستان‌های سبزوار، جون، جغتای، خوشاب، داورزن و همه بخش‌ها و روستاهای این شهرستان تاریخی و بزرگ سرزمین ایران عزیز ما.

روحانی، سبزوار را شهری با قدمت چندهزار ساله دانست و اظهار داشت: سبزوار شهر علم، دانش، فرهیختگان، علما، دانشگاهیان، فیلسوفان، شعرا، شهر ملاهادی سبزواری‌ها، شهر استاد شریعتی‌ها، شهر دکتر علی شریعتی، شهر شعرا، مفاخر و بزرگان و شهر ایثارگران و رزمندگان بزرگ و دلاوران قهرمانی است که در هشت سال دفاع مقدس از سرزمین ایران به خوبی دفاع و ایستادگی کردند.

وی با بیان اینکه در این سفر من خوشحالم که طرح‌ها و پروژه‌های فراوانی به افتتاح خواهد رسید، اظهار داشت: در امروز و فردا 436 طرح و پروژه بحمدالله بعداز ماه‌ها و سال‌ها تلاش به افتتاح می‌رسد و یکی از طرح‌های مهمّی که امروز افتتاح خواهد طرح مهمّ پارس فولاد سبزوار است.

روحانی ادامه داد: در این دو روز بیش از 3 هزار میلیارد تومان و حدود 200 میلیون یورو، طرح و پروژه افتتاح می‌شود. این به معنای حرکت اقتصادی مردم غیور استان خراسان رضوی است. من لازم می‌دانم از مردم این استان، از شهرستان سبزوار، از جای جای این دیار به خاطر تلاش و کوشش‌ و فعالیت‌های ارزشمندشان سپاسگزاری و تشکر کنم.

خواندن ادامه مطالب